سئوسایت

برای داشتن نسخه موبایل با سئو مناسب چه بکنیم؟

ذکر 9 نکته با اهمیت برای سئو موبایلی

نکات برگزیده مطلب

  • مقدمه
  • تعریف سریع از mobile friendly
  • طراحی ریسپانسیو
  • نکات موثر برای داشتن یک سایت mobile friendly
  • نتیجه گیری

اصلا چرا باید وب‌سایت شما برای گوشی‌های تلفن‌همراه بهینه سازی شود؟

خب برای شروع، ۸۰ درصد از وب سایت های برتر با توجه به رتبه بندی الکسا برای کاربران تلفن همراه بهینه شده است. علاوه بر این، ۸۰ درصد از کاربران اینترنت دارای گوشی‌های هوشمند هستند.

برای مردم خیلی راحت تر است که برای وب گردی از گوشی های تلفن همراه استفاده کنند. همان طور که می دانیم همه در همه ی زمان ها به گوشی های خود چسبیده اند و وقت بیشتری از زمان خود را با تلفن همراه سپری می کنند. این موضوع خبر خوبی برای سایت و شرکت شماست و برای مشتریان دسترسی به سایت شما آسان تر است.

آمار نشان می دهد، بیش از نیمی از ترافیک وب جهانی از دستگاه های تلفن همراه می باشد: همان طور که در این نمودار می بینید، این تعداد هر ساله رشد می کند، انتظار می رود این روند در سال های آینده نیز افزایش یابد. این درصد در برخی از مناطق جهان حتی بالاتر نیز هست. به عنوان مثال، بیش از ۶۵% از ترافیک وب در آسیا از دستگاه های تلفن همراه می آید. اگر شما محتوا و سایت خود را به طور کامل بهینه نکنید، احتمالا بیشترین میزان استفاده از ترافیک را از دست خواهید داد.

مهم نیست که چه کسب و کاری دارید و یا در چه زمینه ای فعالیت می کنید، به جرات می توان گفت وب سایتی که دوست موبایل نیست توسط گوگل از جایگاه پایینی از نظر سئو برخوردار خواهد بود. اکنون چگونه می توان این کار را انجام داد؟

در این مقاله از آموزش سئو، قصد داریم چندین روش بهینه سازی محتوا برای تلفن همراه را ارائه دهیم. من به شما این اطمینان را می دهم که با خواندن این مقاله می توانید جایگاه سایت خود را بالا ببرید.

 

تعریف سریعی از mobile friendly

پیشنهاد می کنم اگر شما با مفهوم mobile friendly آشنا هستید، به بخش بعدی بروید.

محتوای موبایل فرندلی همان طور که از نامش مشخص است، محتوایی است که نه فقط در رایانه های رومیزی بلکه در دستگاه های کوچکتر مانند تلفن همراه نیز به خوبی قابل مشاهده می باشد. این بدان معنی است که متن به راحتی قابل خواندن است، لینک ها و منوهای شناور به راحتی قابل کلیک هستند و به طور کلی استفاده از مطالب آسان است.

بیایید با یک مثال شروع کنیم: اگر محتوای شما در حال حاضر برای تلفن همراه یا موبایل مناسب است، لازم نیست که همه چیز را در این مقاله انجام دهید. دو روش مهم وجود دارد که شما می توانید سایت خود را برای الگوریتم mobile friendly تست کنید. اولین روش، mobile friendly test tool  که برای خود گوگل است که همه باید از آن استفاده کنند.

یکی دیگر از گزینه ها  mobile phone emulator است که از سایت شبیه ساز تلفن همراه استفاده کنید که به شما این امکان را می دهد که سایت خود را در انواع مختلف تلفن همراه ببینید. این مانند ابزار گوگل به شما رتبه ای نمی دهد اما شما  با دیدن آن می توانید مشکلات آن را تشخیص دهید.

نکته ای در مورد طراحی ریسپانسیو

شما احتمالا در مورد طراحی “ریسپانسیو” شنیده باشید. معمولا به عنوان مترادفی برای  mobile friendly درنظر گرفته شده است اگرچه از لحاظ فنی درست نیست. استراتژی های مختلفی برای ایجاد وب سایت های mobile friendly وجود دارد که استفاده از طراحی ریسپانسیو فقط یکی از آن هاست. این بدان معنی است که با تغییر اندازه صفحه نمایش، محتوا را برای متناسب با آن تنظیم می کند. از این رو، برخی از تکنیک هایی که من به شما نشان می دهم بر اساس این فرض است که شما طراحی ریسپانسیو را به عنوان یکی از روش های دیگر برای ایجاد صفحات mobile friendly همراه خواهید کرد.

 

۹ نکته موثر برای داشتن یک سایت mobile friendly

 

۱. theme ریسپانسیو را نصب کنید.

برای یک سایت این حالت بهترین گزینه نیست، اما اگر ترافیک سایت شما کم باشد یا تازه شروع به کار کرده باشید، نصب یک theme ریسپانسیو یک راه حل آسان است. اگر از وردپرس استفاده می کنید theme خود را به راحتی نیز می توانید تغییر دهید.

 

۲. منوهای خود را برای داشتن یک سایت mobile friendly ساده کنید.

بدیهی است صفحه نمایش تلفن همراه خیلی کوچکتر از صفحه نمایش لپ تاپ یا دسکتاپ است. در هنگام طراحی گزینه های منو نیز این را در ذهن داشته باشید. منوی سایت در دسکتاپ شما می تواند گسترده تر باشد و گزینه های زیادی داشته باشد اما این چیزها روی صفحه کوچکتر پیچیده تر خواهد بود. طراحی باید به گونه ای باشد که بازدیدکنندگان مجبور به حرکت و یا زوم کردن گزینه های منو نشوند. همه چیز باید مختصر و متناسب با یک صفحه باشد.

در اینجا یک نمونه از این مفهوم توسط پیتزای دومینو نشان داده شده است. اگر به تصویر منوها دقت کنید می بینید که چگونه سایت در موبایل بهینه شده است. دومینو توانست کل وب سایت خود را به پنچ گزینه منو ساده کند. هر گزینه بر روی صفحه نمایش متناسب است. وب سایت فعلی خود را ارزیابی کنید و سعی کنید گزینه های منو را برای کاربران تلفن همراه ساده نمایید.

برای اکثر سایت ها نیز نوار کناری در تلفن همراه بی فایده است و در پایین صفحه نمایش داده می شود که از آن هیج استفاده ای نیز نمی شود. مگر اینکه شما بتوانید نوار کناری فانتزی مانند گوگل ایجاد کنید. در کل بهتر است این مورد را برای تلفن همراه حذف کنید.

۳. برای mobile friendly بودن سایت از نوار search یا جستجو استفاده کنید.

برخی از شما ممکن است یک منو با ۲۰ تا ۳۰ گزینه متفاوت داشته باشید. ممکن است بخواهید این گزینه ها را فقط به یک صفحه محدود کنید. خب این کار را می توان انجام داد به ویژه اگر شما نوار جستجو را به سایت خود اضافه کنید. بیایید نگاهی به صفحه اصلی آمازون غول صنعت بندازیم:

آمازون بیش از ۱۲ میلیون محصول را به فروش می رساند. اگر آمازون می تواند از نوار جستجو برای کمک به کاربران تلفن همراه استفاده کند، شرکت یا سایت شما نباید هیچ مشکلی حتی با صدها یا هزاران محصول داشته باشد. پیاده سازی یک نوار جستجو برای ساده کردن طراحی خود و آسان ساختن آن برای کاربران تلفن همراه  برای پیدا کردن، دقیقا همان چیزی است که آنها دنبالش هستند.

 

۴. داشتن سایت mobile friendlyخدمات به مشتریان را به راحتی قابل دسترس کنید.

مهم نیست که چقدر زمان و تلاش شما برای ساده سازی طراحی وب سایت شما در تلفن همراه ایجاد شده است، صاحبان سایت های دیگر نیز همین مشکل را دارند.

نگران نباشید، این هم بخشی از کسب و کار یک وب سایت موفق است که با این کار به بازدیدکنندگان سایت خود کمک می کنید که سریعتر اطلاعات دلخواه را در سایت پیدا کنند.

مطمئن شوید که اطلاعات پشتیبانی مشتری در سایت تلفن همراه به خوبی مشخص باشد. شماره تلفن، آدرس ایمیل و رسانه های اجتماعی خود را ارائه دهید. خودتان را در جایگاه یک کاربر تلفن همراه ناامید قرار دهید که دارای یک سوال یا مشکل است. اگر آنها نتوانند از تیم خدمات شما کمک بگیرند با تصور بد از سایت یا شرکت شما، سایت را ترک خواهد کرد.

 

۵. داشتن سایت mobile friendly محل قرارگیری دکمه های صفحه مهم است

مرور وب سایت از یک رایانه رومیزی ساده است. کنترل صفحات سایت با موس و صفحه کلید آسان است. اما مرور با شست خود بر روی صفحه نمایش ۴ اینچ ساده نیست. هنگام تعیین عناصر مختلف سایت، تلفن همراه خود را در ذهن داشته باشید.

دکمه ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا با یک انگشت بتوانند ضربه بزنند. مطمئن شوید که فضای کافی بین دکمه ها وجود دارد تا کسی به طور تصادفی اشتباه کلیک نکند.

به یاد داشته باشید ۷۵% از کاربران گوشی موبایل با استفاده از شست خود به صفحه نمایش ضربه می زنند. این تصویر به شما نشان می دهد بهترین مکان روی صفحه برای قرار دادن دکمه ها، اجتناب از گوشه هاست. بهترین گزینه برای قرار دادن مهم ترین عناصر و دکمه های قابل کلیک در وسط صفحه است.

mobile friendly

۶. اجتناب از بلوک های بزرگ متن برای  mobile friendly بودن سایت

مقدار متن را بر روی صفحه وب سایت تلفن همراه خود کاهش دهید. به یاد داشته باشید اگر یک پاراگراف  دو خط طولانی در سایت دسکتاپ باشد، ممکن است در یک گوشی موبایل شش خط طول داشته باشد.

 

۷. برای  داشتن سایت mobile friendly فونت مناسب را انتخاب کنید

بیایید درباره متن در سایت تلفن همراه صحبت کنیم. انتخاب فونت مناسب یک اصل مهم طراحی است. فونت ها باید به راحتی قابل خواندن باشد. اما شما همجنین می توانید از فونت ها برای جدا کردن دو خط متن استفاده کنید تا متن یک خط به متن خط دیگری وارد نشود. برای مثال شما می توانید از تمام حروف بزرگ و یک نوع فونت برای عنوان یک بخش استفاده کنید. سپس از فونت دیگری برای خط بعدی استفاده کنید تا یک جدایی بین خطوط اتفاق بیفتد.

 

۸. برای داشتن سایت mobile friendly سرعت سایت  الویت دارد

هر تغییراتی که می خواهید در وب سایت تلفن همراه خود ایجاد کنید فقط سرعت خود را حفظ کنید. تحقیقات نشان می دهد که ۵۳ درصد از مردم، یک سایت تلفن همراه که زمان لود صفحه آن بیش از سه ثانیه طول بکشد را رها می کنند. در شکل زیر می بینید که میزان بازدهی با افزایش لود صفحه افزایش می یابد.

بهترین راه برای حفظ زمان لود صفحه در حد امکان، ساده سازی طراحی شماست. خوشبختانه اگر شما تمام اصولی را که تاکنون مطرح کرده ایم را دنبال کنید، دیگرنباید مشکلی وجود داشته باشد. از بین بردن تصاویر غیر ضروری یکی از راه های بهینه کردن سایت می باشد.

 

۹. برای mobile friendly  بودن از فریم ورک AMP استفاده کنید

mobile friendly

AMP  یا Accelerated Mobile Pages به معنی افزایش سرعت لود شدن صفحات در موبایل می باشد. این صفحات همان صفحات HTML هستند که یک فرمت خاص را دنبال می کنند. هدف از این فناوری گوگل، روشی سریع و بهینه برای کاربران است تا به راحتی بتوانند محتوای صفحات وب مخصوصا سایت هایی که متن زیادی دارند را مشاهده کنند. این پروژه با ایجاد صفحات HTML با حجم کم باعث می شوند کدها به سادگی در صفحات موبایل لود شوند تا برای کاربران قابل مشاهده باشد. اگر شما علاقه مند به دیدن یک نسخه ی آزمایشی هستید، از دستگاه های تلفن همراه خود استفاده کنید و چیزی در  https://www.google.com/webhp?esrch=AcceleratedMobilePages::Preview. جستجو کنید. استفاده از AMP در وردپرس آسان است زیرا پلاگین آن موجود می باشد فقط کافیست برای استفاده آن را فعال کنید.

 

نتیجه گیری

اگر محتوای خود را برای کاربران تلفن همراه بهینه نکنید، شما بخشی از ترافیک سایت خود را از دست می دهید.

وب سایت شما باید برای کاربران تلفن همراه بهینه شود. برای انجام این کار شما باید برخی از اصول را انجام دهید.

گزینه های منو را ساده کنید، برای کمک به بهبود منوها از نوار جستجو استفاده کنید. شما باید برای کاربران تلفن همراه راه تماس با تیم پشتیبانی مشتری را آسان کنید. بر اساس آمار متوجه شدیم کعه مردم از شستشان بر روی صفحه استفاده می کنند، بنابراین دکمه ها باید بر اساس آن اندازه باشند. فونت های مناسب انتخاب کنید تا خواندن آسان شود. بلوک های بزرگ متن بر روی صفحه نمایش حذف کنید. مطمئن شوید که سرعت لود صفحات مناسب باشد.

این موارد از مهم ترین اصول برای mobile friendly بودن سایت است که برای به حداکثر رساندن ترافیک و تبدیل آن به وب سایت تلفن همراه خود پیروی کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن